Algab Neitsitorni loengusari “Marstalli mäe saladused”. Avaloeng 17. veebruaril 2018

Neitsitorni lektooriumis toimub sel kevadel loengusari “Marstalli mäe saladused”, mis on pühendatud tänase Taani kuninga aia piirkonna ajaloole: Nimelt kandis aed sajandeid hoopis Marstalli mäe nime. Sõjajumal Marsi tallide, Marstalli (arsenali)  või Tallinna tööhoovi ajaloo sees kõneleme linna kaitsetehnikatest ja ideoloogiatest külmrelvadest tulirelvadeni, tornidest ja müürist. Samuti tööhoovis valmistatud kirikukelladest.

Laupäeval, 17. veebruaril algusega kell 13 räägib Tallinna Linnamuuseumi vanemteadur Kalmar Ulm Neitsitorni lektooriumi temaatilise loengusarja raames teemal „Marstalli ja Revali tööhoovid“.

Tallinna vanalinnas Rüütli tänava piirkonnas, maalilisel Toompea ja vanalinna vahelisel nõlvakul asus Marstalli-nimeline (Marstallsberg) vana Revali tööhoov, mille olemasolu ega ka nimi ei pruugi nüüdisaegsetele linlastele kuigi tuttav olla.
Loengus räägime piirkonna ehituslikust ajaloost, Raekoja platsi läheduses asunud linna vanast ja uuemast tööhoovist Rüütli tänava piirkonnas, mille algusaeg jääb keskaega, 14. sajandisse. Selleks ajaks oli aset leidnud ulatuslik murrang piirkonna linnakindlustuste välja ehitamisel linna edelaküljel, mis omakorda lõi soodsad tingimused tööhoovi üleviimiseks turvalisele kindlustatud maa-alale Rüütli tänava piirkonnas, kus asusid linna müntla, relva- ja valukoda.

Ettekandes vaadeldakse lähemalt linnamüüri-äärsete töökodade tegevust, neile seatud ohutusnõudeid, aga ka Marstallis toodetut, millest nii mõnigi väärtuslik ese on tänini säilinud.


(Fotol: Marstalli piirkond Taani kuninga aia ja Niguliste kiriku vahele jääval alal)

Loengu pääse 3 eurot

Palume loengule  eelregistreerida aadressil  neitsitorn@linnamuuseum.ee või telefonil 6 012 751 (T–L)