Muuseumist

Peeter I majamuuseum Kadrioru pargis on Tallinna vanim muuseum. Selles hoones peatus alates 1714. aastast mitmel korral valitsejapaar.

17. sajandi lõpust pärinev hoone osteti Peeter I tarbeks raehärra Hermann von Drentelni leselt 1400 rubla eest. Koos teiste tsaari jaoks soetatud ümbruskonna mõisatega moodustus 100 hektari suurune valdus. Sellel alal alustaski tsaar 1718. aastal lossi- ja pargiansambli rajamist, millele pani oma abikaasa järgi nimeks Katharinenthal (Kadriorg).

Suvemõisa ost 1714. aastal oli seotud Peeter I ettevalmistustega Rootsi-vastaseks merekampaaniaks, mis päädis Vene mereväe esimese võiduga Hanko neeme juures. Hoone taga asuvalt Lasnamäe paeklindi servalt avanes suurepärane vaade linnale ja lahele. See võimaldas jälgida vaenulikke aluseid, mis kestva Põhjasõja (1700–1721) tõttu tiirutasid Soome lahel.

Lisaks tagas maja asukoht väljaspool linna teatava privaatsuse tsaari abikaasale, kes 1714. aasta suvel oli lapseootel. Maja kõrvale rajati ka väike tarbeaed, kus kasvatati lilli ja ravimtaimi.

Pärast Peeter I ja Katariina I surma langes suvemõis unustusse. Peetri pärandi säilitamisel sai otsustavaks Aleksander I visiit Tallinna 1804. aastal, mil keisri käsul asuti taastama lagunenud vana paleed. Korrastustööd lõppesid 1806. aastal, mil maja avati muuseumina. Juba 19. sajandi jooksul omandas muuseum suure populaarsuse nii kohalike kui ka Tallinna külaliste seas.

Alates 1941. aastast on Peeter I Majamuuseum ametlikult Tallinna Linnamuuseumi filiaal.

Pärast 2004. aastal toimunud suuremaid remonditöid on muuseum avatud aasta ringi.